Jaký je rozdíl mezi rotopedem a ergometrem?

Možná přemýšlíte nad koupí domácího fitness stroje a v té souvislosti nad rozdíly mezi rotopedy a ergometry. Stručně si je popíšeme.

  • Klasický rotoped je fitness stroj, který simuluje jízdu na kole. Má manuálně ovládanou zátěž.
  • Ergometr je vylepšený rotoped řízený počítačem (ergometrický rotoped). Umožňuje nastavit automatické snižování nebo zvyšování zátěže podle aktuální tepové frekvence a vybranéhoprogramu. Lze ho také nastavit podle předdefinovaného profilu trati, kterou chcete projet.
  • Další rozdíl je v ceně - magnetické rotopedy - ergometry jsou dražší. Profesionální modelystojí desítky tisíc korun.

Jaký rotoped vybrat pro domácí cvičení?

Rotopedy tedy dělíme na rotopedy s manuálně ovládanou zátěží, které naprosto stačí pro rekreační sportování, a na rotopedy s počítačem řízenou zátěží, takzvané ergometry.

Rotoped je svou kontrukcí a menší robustností určen pro trénink v domácím prostředí. Do jisté míry nahrazuje jízdu na kole, zejména v zimě a špatném počasí. Pomáhá udržet a zvýšit fyzickou kondici, tvaruje postavu v oblasti dolních končetin a hýždí.

Domácí rotopedy se dají pořídit už od 3 000 Kč v dobrých e-shopech s doprovodnými službami. Pomoci vám mohou recenze a zkušenosti majitelů rotopedů.

Kvalitnější magnetický rotoped - ergometr stojí o něco více, ale koupíte ho už od 7 000 Kč. Jistě vás potěší také jeho tichý chod a vyšší nosnost. Bez obav na něm může trénovat celá rodina, protože každý si nastaví program, jaký se mu právě hodí.


Publikováno: 3. 8. 2016