Pozor, rotopedy v posilovnách jsou plné bakterií

Výzkum společnosti FitRated překvapil i jeho realizátory. Zjistili totiž, že rotopedy a další fitness stroje či pomůcky v posilovnách mají na sobě více bakterií a choroboplodných zárodků než záchodová prkénka, veřejné kohoutky a podnosy ve školních jídelnách.

Odborníci konstatovali, že každý stroj "hostil" více než milion choroboplodných zárodků na ploše 6,45 cm². Konkrétně:

  • magnetický rotoped: 39× více bakterií než podnos ve školní jídelně
  • běžecký pás: 74× více bakterií než veřejný kohoutek u umyvadla
  • sada činek: 362× více bakterií než záchodové prkénko

Nalezené bakterie přitom způsobují záněty uší a očí, zápal plic, otravu krve, kožní infekce a jsou také rezistentní vůči antibiotikům.

Nemilou situaci způsobuje to, že se v posilovnách střídá velké množství lidí a desinfekci není zdaleka věnována taková pozornost, jakou by si zasloužila. Každý přístroj by měl být po použití desinfikován. Jenže co dělat, když se na to nemůžeme spolehnout? V zásadě se nabízejí 3 možnosti:

  1. svépomocná desinfekce fitness strojů a pomůcek v posilovnách - na trhu jsou k tomu účelu antibakteriální ubrousky nebo spreje, které si můžete přibalit do batohu
  2. nechodit v posilovně naboso, nedotýkat se tváře bez umytí rukou (antibakteriálním mýdlem), vyměnit oblečení ihned po tréninku
  3. zařídit si vlastní domácí posilovnu, jejíž čistotu budete mít neustále pod kontrolou

Pokud zvažujete výběr prvního fitness stroje pro domácí posilování, můžete zůstat u osvědčených modelů. Moderní rotopedy se zcela vyrovnají novinkám na fitness trhu. Rotopedy na domácí použití koupíte již za 3 000 Kč, ale když si několik tisícovek připlatíte, získáte elektronicky ovládaný magnetický rotoped, který má těžší zátěžové kolo,  vyšší nosnost a hrudní pás, díky němuž je cvičení podstatně efektivnější.

Velkým tahákem nových rotopedů je propojení s tablety. Kompatibilita se systémy Android a iOS (Apple) zajistí funkčnost na téměř všech tabletech a sportování je tak mnohem zábavnější. Můžete si virtuálně zajezdit v Alpách, světových metropolích a dalších atraktivních místech.


Publikováno: 5. 5. 2016